GS 14
No qualifiers found.
Direct Acceptance | |||||
---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
[1] | Diana Hendrik | ZA | Honeydew Tennis Club | No | - |
[2] | Lea Dube | ZA | St. Mary's Kloof High | No | - |
[3] | Morakane Molaoa | ZA | Polokwane Tennis Club | No | - |
[4] | Lika Claassens | Oranje Meisieskool | No | - | |
[5] | Jesse de Villiers | ZA | Van der Westhuizen Tennis Academy | No | - |
[6] | Kaylin Kroon | ZA | Potchefstroom Gimnasium | No | - |
[7] | Paballo Chuene | lebowakgomo club | No | - | |
[8] | Simoné Swart | ZA | Lowveld Juniors | No | - |
[9] | Nkazimulo Sigasa | ZA | Modderfontein Tennis Club | No | - |
[10] | Kuhle Langa | ZA | Marais Viljoen High | No | - |
[11] | Yasmin Lombard | ZA | Van der Westhuizen Tennis Academy | No | - |
[12] | Aarya Sunker | Bryanston Country Club (Tennis) | No | - | |
[13] | Kutlwano Maremeni | ZA | Curro Salt Rock | No | - |
[14] | Alexiah smith | ZA | Cowan House | No | - |
[15] | Lerato Mashaba | ZA | Atteridgevile Tennis Club | No | - |
[16] | Inge Ferreira | ZA | Oranje Meisies Laer | No | - |
- | Ororiseng Sibanyoni | No | - | ||
- | Emily Smith | AHMS | No | - | |
- | Kiara Kriel | Pretoria Oos Primary | No | - | |
- | Zoey Retief | Pretoria Oos Primary | No | - | |
- | Idara Usen | Sandton Sports Club | No | - | |
- | Bianca Potgieter | Woodhill Primary | No | - | |
- | Kamogelo Manamela | Curro Heuwelkruin Primary | No | - | |
- | Mariaana Spamer | ZA | Fichardtpark Laerskool | No | - |
- | Taylor Van Der Merwe | ZA | Bryanston Sports Club | No | - |
- | Shabaddeep Nanra | ZA | Bryanston Sports Club | No | - |
- | Disha Sudhakar | IN | German Country Club | No | - |
- | Deonez Mandtoumbi | ZA | Randburg Tennis Club | No | - |
- | Tanishka Pillay | ZA | Northern suburbs Tennis Club | No | - |
- | Caelan Bredenkamp | ZA | Hermanus Tennis Academy | No | - |
- | Nokuthula Madoda | ZA | No | - | |
- | Omphemetse Motumi | ZA | Yes | Bokamoso Malapane | |
- | Siyamthanda Silinga | Vosloorus Zakheni Tennis Club | No | - | |
- | Moleboheng Magagula | No | - | ||
- | Banele Xolo | Vosloorus Zakheni Tennis Club | No | - | |
- | Nelia Theron | ZA | Monument Park Tennis Club | No | - |
- | Minette Fourie | ZA | Rietondale Tennis Club | No | - |
- | Tsebo Motsididi | ZA | Tuks Tennis Club | No | - |
- | Buisegang Dlamini | ZA | Hammanskraal Tennis Club | No | - |
- | Jessica Wakefield | St. Mary's Kloof High | No | - | |
- | Sophie Clark | Cowan House | No | - | |
- | Julia De Lange | Lowveld Juniors | No | - | |
- | Divine Makhubedu | KPM TENNIS CLUB | No | - | |
Withdrawn (On-time) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Lyndsey Philipps | ZA | anthony harris tennis academy | No | - |
- | Bokamoso Malapane | ZA | Hammanskraal Tennis Club | No | - |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
2024-01-04 8:00am | A2 | GrkTS - Court 14 |
Zoey Retief
|
Sophie Clark
|
6-3, 6-1 |
2024-01-04 8:00am | A3 | GrkTS - Court 15 |
Taylor Van Der Merwe
|
Divine Makhubedu
|
6-1, 6-0 |
2024-01-04 9:30am | A7 | GrkTS - Centre Court |
Tanishka Pillay
|
Moleboheng Magagula
|
6-0, 6-0 |
2024-01-04 9:30am | A11 | GrkTS - Court 1 |
Disha Sudhakar
|
Tsebo Motsididi
|
1-6, 0-6 |
2024-01-04 9:30am | A15 | GrkTS - Court 2 |
Minette Fourie
|
Jessica Wakefield
|
2-6, 2-6 |
2024-01-04 9:30am | A18 | GrkTS - Court 3 |
Kiara Kriel
|
Emily Smith
|
6-4, 6-0 |
N/A | A19 | - |
Kamogelo Manamela
|
Banele Xolo
(Did not play)
|
Walkover |
2024-01-04 9:30am | A22 | GrkTS - Court 5 |
Caelan Bredenkamp
|
Nokuthula Madoda
|
6-0, 6-1 |
2024-01-04 9:30am | A23 | GrkTS - Court 6 |
Nelia Theron
|
Omphemetse Motumi
|
6-0, 6-0 |
2024-01-04 9:30am | A27 | GrkTS - Court 7 |
Bianca Potgieter
|
Shabaddeep Nanra
|
2-6, 2-6 |
2024-01-04 9:30am | A31 | GrkTS - Court 8 |
Julia De Lange
|
Buisegang Dlamini
|
7-5, 5-7, 16-14 |
2024-01-04 12:30pm | A33 | GrkTS - Court 14 |
Diana Hendrik [1]
|
Zoey Retief
|
6-2, 6-0 |
2024-01-04 12:30pm | A34 | GrkTS - Court 15 |
Taylor Van Der Merwe
|
Alexiah smith [14]
|
7-6, 6-3 |
2024-01-04 11:00am | A35 | GrkTS - Court 11 |
Nkazimulo Sigasa [9]
|
Mariaana Spamer
|
3-6, 3-6 |
2024-01-04 2:00pm | A36 | GrkTS - Centre Court |
Tanishka Pillay
|
Kaylin Kroon [6]
|
2-6, 1-6 |
2024-01-04 11:00am | A37 | GrkTS - Court 12 |
Lika Claassens [4]
|
Idara Usen
|
6-3, 6-2 |
2024-01-04 2:00pm | A38 | GrkTS - Court 1 |
Tsebo Motsididi
|
Lerato Mashaba [15]
|
6-3, 6-4 |
2024-01-04 11:00am | A39 | GrkTS - Court 13 |
Aarya Sunker [12]
|
Deonez Mandtoumbi
|
6-0, 6-1 |
2024-01-04 2:00pm | A40 | GrkTS - Court 2 |
Jessica Wakefield
|
Simoné Swart [8]
|
2-6, 0-6 |
2024-01-04 2:00pm | A41 | GrkTS - Court 3 |
Paballo Chuene [7]
|
Kiara Kriel
|
6-1, 6-2 |
2024-01-04 2:00pm | A42 | GrkTS - Court 4 |
Kamogelo Manamela
|
Yasmin Lombard [11]
|
0-6, 0-6 |
2024-01-04 2:00pm | A43 | GrkTS - Court 5 |
Kutlwano Maremeni [13]
|
Caelan Bredenkamp
|
4-6, 4-6 |
2024-01-04 2:00pm | A44 | GrkTS - Court 6 |
Nelia Theron
|
Morakane Molaoa [3]
|
0-6, 1-6 |
2024-01-04 11:00am | A45 | GrkTS - Court 14 |
Jesse de Villiers [5]
|
Siyamthanda Silinga
|
6-0, 6-0 |
2024-01-04 2:00pm | A46 | GrkTS - Court 7 |
Shabaddeep Nanra
|
Kuhle Langa [10]
|
2-6, 4-6 |
2024-01-04 11:00am | A47 | GrkTS - Court 15 |
Inge Ferreira [16]
|
Ororiseng Sibanyoni
|
6-0, 6-0 |
2024-01-04 2:00pm | A48 | GrkTS - Court 8 |
Julia De Lange
|
Lea Dube [2]
|
0-6, 0-6 |
2024-01-05 11:00am | A49 | GrkTS - Centre Court |
Diana Hendrik [1]
|
Taylor Van Der Merwe
|
6-3, 6-0 |
2024-01-05 11:00am | A50 | GrkTS - Court 5 |
Mariaana Spamer
|
Kaylin Kroon [6]
|
2-6, 2-6 |
2024-01-05 11:00am | A51 | GrkTS - Court 6 |
Lika Claassens [4]
|
Tsebo Motsididi
|
6-4, 6-0 |
2024-01-05 11:00am | A52 | GrkTS - Court 7 |
Aarya Sunker [12]
|
Simoné Swart [8]
|
6-1, 3-6, 6-3 |
2024-01-05 11:00am | A53 | GrkTS - Court 8 |
Paballo Chuene [7]
|
Yasmin Lombard [11]
|
6-4, 6-4 |
2024-01-05 11:00am | A54 | GrkTS - Court 9 |
Caelan Bredenkamp
|
Morakane Molaoa [3]
|
0-6, 4-6 |
2024-01-05 11:00am | A55 | GrkTS - Court 10 |
Jesse de Villiers [5]
|
Kuhle Langa [10]
|
6-1, 7-6(5) |
2024-01-05 11:00am | A56 | GrkTS - Court 11 |
Inge Ferreira [16]
|
Lea Dube [2]
|
2-6, 0-6 |
2024-01-06 8:00am | A57 | GrkTS - Court 3 |
Diana Hendrik [1]
|
Kaylin Kroon [6]
|
6-3, 6-2 |
2024-01-06 8:00am | A58 | GrkTS - Court 4 |
Lika Claassens [4]
|
Aarya Sunker [12]
|
6-1, 6-2 |
2024-01-06 8:00am | A59 | GrkTS - Court 5 |
Paballo Chuene [7]
|
Morakane Molaoa [3]
|
0-6, 2-6 |
2024-01-06 8:00am | A60 | GrkTS - Court 6 |
Jesse de Villiers [5]
|
Lea Dube [2]
|
6-3, 6-3 |
2024-01-07 8:00am | A61 | GrkTS - Court 3 |
Diana Hendrik [1]
|
Lika Claassens [4]
|
6-4, 7-6(4) |
2024-01-07 8:00am | A62 | GrkTS - Court 4 |
Morakane Molaoa [3]
|
Jesse de Villiers [5]
|
6-7, 3-6 |
2024-01-08 8:00am | A63 | GrkTS - Court 5 |
Diana Hendrik [1]
|
Jesse de Villiers [5]
|
6-7(2), 4-6 |
2024-01-08 8:00am | B1 | GrkTS - Court 15 |
Lika Claassens [4]
|
Morakane Molaoa [3]
|
6-3, 6-7(5), 8-10 |
2024-01-07 9:30am | C1 | GrkTS - Court 15 |
Kaylin Kroon [6]
|
Aarya Sunker [12]
|
6-2, 7-6(6) |
2024-01-07 8:00am | C2 | GrkTS - Court 7 |
Paballo Chuene [7]
|
Lea Dube [2]
|
1-6, 2-6 |
2024-01-08 9:30am | C3 | GrkTS - Centre Court |
Kaylin Kroon [6]
|
Lea Dube [2]
|
4-6, 0-6 |
2024-01-08 9:30am | D1 | GrkTS - Court 15 |
Aarya Sunker [12]
|
Paballo Chuene [7]
|
6-0, 6-1 |
2024-01-06 11:00am | E1 | GrkTS - Court 8 |
Taylor Van Der Merwe
|
Mariaana Spamer
|
6-2, 2-6, 8-10 |
2024-01-06 11:00am | E2 | GrkTS - Court 9 |
Tsebo Motsididi
|
Simoné Swart [8]
|
1-6, 6-4, 5-10 |
2024-01-06 11:00am | E3 | GrkTS - Court 10 |
Yasmin Lombard [11]
|
Caelan Bredenkamp
|
1-6, 1-6 |
2024-01-06 11:00am | E4 | GrkTS - Court 11 |
Kuhle Langa [10]
|
Inge Ferreira [16]
|
2-6, 5-7 |
2024-01-07 8:00am | E5 | Tuks - Court 6 |
Mariaana Spamer
|
Simoné Swart [8]
|
3-6, 2-6 |
2024-01-07 8:00am | E6 | Tuks - Court 7 |
Caelan Bredenkamp
|
Inge Ferreira [16]
|
1-6, 1-6 |
2024-01-08 8:00am | E7 | GrkTS - Centre Court |
Simoné Swart [8]
|
Inge Ferreira [16]
|
6-1, 6-4 |
2024-01-08 9:30am | F1 | GrkTS - Court 11 |
Mariaana Spamer
|
Caelan Bredenkamp
|
3-6, 6-7(4) |
2024-01-07 8:00am | G1 | Tuks - Court 8 |
Taylor Van Der Merwe
|
Tsebo Motsididi
|
6-2, 3-6, 14-12 |
2024-01-07 8:00am | G2 | Tuks - Court 9 |
Yasmin Lombard [11]
|
Kuhle Langa [10]
|
1-6, 2-6 |
2024-01-08 8:00am | G3 | GrkTS - Court 2 |
Taylor Van Der Merwe
|
Kuhle Langa [10]
|
6-4, 1-6, 10-8 |
2024-01-08 8:00am | H1 | GrkTS - Court 12 |
Tsebo Motsididi
|
Yasmin Lombard [11]
|
6-0, 6-2 |
2024-01-05 11:00am | I1 | GrkTS - Court 12 |
Zoey Retief
|
Alexiah smith [14]
|
6-4, 7-6 |
2024-01-05 11:00am | I2 | GrkTS - Court 13 |
Nkazimulo Sigasa [9]
|
Tanishka Pillay
|
6-2, 6-3 |
2024-01-05 11:00am | I3 | GrkTS - Court 14 |
Idara Usen
|
Lerato Mashaba [15]
|
5-7, 5-7 |
2024-01-05 11:00am | I4 | GrkTS - Court 15 |
Deonez Mandtoumbi
|
Jessica Wakefield
|
6-1, 6-7, 6-10 |
2024-01-05 12:30pm | I5 | GrkTS - Centre Court |
Kiara Kriel
|
Kamogelo Manamela
|
6-2, 6-0 |
2024-01-05 12:30pm | I6 | GrkTS - Court 1 |
Kutlwano Maremeni [13]
|
Nelia Theron
|
2-6, 1-6 |
2024-01-05 12:30pm | I7 | GrkTS - Court 2 |
Siyamthanda Silinga
|
Shabaddeep Nanra
|
1-6, 0-6 |
2024-01-05 12:30pm | I8 | GrkTS - Court 3 |
Ororiseng Sibanyoni
|
Julia De Lange
|
0-6, 0-6 |
2024-01-06 11:00am | I9 | GrkTS - Court 12 |
Zoey Retief
|
Nkazimulo Sigasa [9]
|
2-6, 3-6 |
2024-01-06 11:00am | I10 | GrkTS - Court 13 |
Lerato Mashaba [15]
|
Jessica Wakefield
|
6-3, 6-0 |
2024-01-06 11:00am | I11 | GrkTS - Court 14 |
Kiara Kriel
|
Nelia Theron
|
0-6, 0-6 |
2024-01-06 12:30pm | I12 | GrkTS - Court 15 |
Shabaddeep Nanra
|
Julia De Lange
|
6-3, 6-2 |
2024-01-07 8:00am | I13 | Tuks - Court 10 |
Nkazimulo Sigasa [9]
|
Lerato Mashaba [15]
|
6-4, 6-4 |
2024-01-07 8:00am | I14 | Tuks - Court 11 |
Nelia Theron
|
Shabaddeep Nanra
|
6-3, 6-0 |
2024-01-07 12:30pm | I15 | Tuks - Court 4 |
Nkazimulo Sigasa [9]
|
Nelia Theron
|
1-6, 0-6 |
2024-01-07 12:30pm | J1 | Tuks - Court 5 |
Lerato Mashaba [15]
|
Shabaddeep Nanra
|
6-0, 7-5 |
2024-01-07 8:00am | K1 | Tuks - Court 12 |
Zoey Retief
|
Jessica Wakefield
|
6-1, 6-7, 11-9 |
2024-01-07 8:00am | K2 | Tuks - Court 13 |
Kiara Kriel
|
Julia De Lange
|
4-6, 1-6 |
2024-01-07 12:30pm | K3 | Tuks - Court 6 |
Zoey Retief
|
Julia De Lange
|
6-3, 6-3 |
2024-01-07 12:30pm | L1 | Tuks - Court 8 |
Jessica Wakefield
|
Kiara Kriel
|
6-1, 6-1 |
2024-01-06 12:30pm | M1 | GrkTS - Centre Court |
Alexiah smith [14]
|
Tanishka Pillay
|
6-2, 7-6(3) |
2024-01-06 12:30pm | M2 | GrkTS - Court 1 |
Idara Usen
|
Deonez Mandtoumbi
|
4-6, 3-6 |
2024-01-06 12:30pm | M3 | GrkTS - Court 2 |
Kamogelo Manamela
|
Kutlwano Maremeni [13]
|
0-6, 0-6 |
2024-01-06 12:30pm | M4 | GrkTS - Court 3 |
Siyamthanda Silinga
|
Ororiseng Sibanyoni
|
6-3, 6-3 |
2024-01-07 8:00am | M5 | Tuks - Court 14 |
Alexiah smith [14]
|
Deonez Mandtoumbi
|
7-6, 6-2 |
2024-01-07 8:00am | M6 | Tuks - Court 15 |
Kutlwano Maremeni [13]
|
Siyamthanda Silinga
|
6-1, 6-0 |
2024-01-07 12:30pm | M7 | Tuks - Court 9 |
Alexiah smith [14]
|
Kutlwano Maremeni [13]
|
1-6, 2-6 |
2024-01-07 12:30pm | N1 | Tuks - Court 10 |
Deonez Mandtoumbi
|
Siyamthanda Silinga
|
6-1, 6-0 |
2024-01-07 8:00am | O1 | Tuks - Court 16 |
Tanishka Pillay
|
Idara Usen
|
0-6, 4-6 |
2024-01-07 9:30am | O2 | Tuks - Court 1 |
Kamogelo Manamela
|
Ororiseng Sibanyoni
|
1-6, 4-6 |
2024-01-07 12:30pm | O3 | Tuks - Court 11 |
Idara Usen
|
Ororiseng Sibanyoni
|
6-0, 6-0 |
2024-01-07 12:30pm | P1 | Tuks - Court 12 |
Tanishka Pillay
|
Kamogelo Manamela
|
6-0, 6-0 |
2024-01-04 2:00pm | Q17 | GrkTS - Court 12 |
Sophie Clark
|
Divine Makhubedu
|
6-0, 6-0 |
2024-01-04 2:00pm | Q22 | GrkTS - Court 14 |
Nokuthula Madoda
|
Omphemetse Motumi
|
6-0, 6-0 |
2024-01-05 12:30pm | Q25 | GrkTS - Court 5 |
Sophie Clark
|
Moleboheng Magagula
|
6-3, 6-3 |
2024-01-05 12:30pm | Q26 | GrkTS - Court 6 |
Disha Sudhakar
|
Minette Fourie
|
6-4, 6-1 |
2024-01-05 12:30pm | Q27 | GrkTS - Court 7 |
Emily Smith
|
Nokuthula Madoda
|
2-6, 2-6 |
2024-01-05 12:30pm | Q28 | GrkTS - Court 8 |
Bianca Potgieter
|
Buisegang Dlamini
|
6-7, 6-2, 6-10 |
2024-01-06 12:30pm | Q29 | GrkTS - Court 5 |
Sophie Clark
|
Disha Sudhakar
|
6-3, 4-6, 10-7 |
2024-01-06 12:30pm | Q30 | GrkTS - Court 6 |
Nokuthula Madoda
|
Buisegang Dlamini
|
2-6, 0-6 |
2024-01-07 9:30am | Q31 | Tuks - Court 2 |
Sophie Clark
|
Buisegang Dlamini
|
6-0, 6-4 |
2024-01-07 9:30am | R1 | Tuks - Court 3 |
Disha Sudhakar
|
Nokuthula Madoda
|
6-2, 6-1 |
2024-01-06 12:30pm | S1 | GrkTS - Court 7 |
Moleboheng Magagula
|
Minette Fourie
|
5-7, 5-7 |
2024-01-06 12:30pm | S2 | GrkTS - Court 8 |
Emily Smith
|
Bianca Potgieter
|
0-6, 2-6 |
2024-01-07 9:30am | S3 | Tuks - Court 4 |
Minette Fourie
|
Bianca Potgieter
|
4-6, 4-6 |
2024-01-07 9:30am | T1 | Tuks - Court 5 |
Moleboheng Magagula
|
Emily Smith
|
6-2, 6-0 |
2024-01-06 12:30pm | U7 | GrkTS - Court 9 |
Divine Makhubedu
|
Omphemetse Motumi
|
6-0, 6-0 |